This Week at St. Paul's-25th Sunday after Pentecost

Sun. Nov. 11        9:00  A.M. Worship Service-Non Communion                          10:15  A.M. Children's Sunday School                                    10:30  A.M. Adult Bible Study                                                11:40  A.M. Confirmation Class                                                7:00  P.M. 4-H Meeting                        Wed. Nov. 14       7:15  P.M. Mid-Week Bible Study                  Sat. Nov. 17         5:00  P.M.  Worship Service-Communion                                                               

This Week's Scripture Readings (November 11)

1 Kings 17:8-16  Hebrews 9:24-28   Mark 12:38-44

Next Week at St. Paul's-26th Sunday after Pentecost

Sun. Nov. 18      9:00 A.M.  Worship Service-Communion                                10:15 A.M.  Children's Sunday School                                      10:30 A.M.  Adult Bible Study                                                11:40 A.M.  Confirmation Class                                              12:30 P.M.  Elder's Meeting                              Sat. Nov. 24      5:00 P.M.  Worship Service-Non Communion                                                                                               Next Week's Scripture Readings (November 18)                      

Daniel 12:1-3  Hebrews 10:11-25   Mark 13:1-13

Volunteer Schedule-November
1st Sunday – November 4
Organist: Toni Schwartz
Communion Asst: Ed Van Horn
Acolyte: Ava Rakers
Greeter(s): Doris & Edgar Pietzshke                                        Prayer Family: Doris & Edgar Pietzshke                                  
Counters: Janet Elms  &  Elaine Meier

2nd Sunday - November 11
Organist: John Slovensky
Communion Asst: N/A
Acolyte: Tyler Van Horn
Greeter(s): Ryan, Vonnie & Raylene Poston & Taylor Lauer     
Prayer Family:  Ryan, Vonnie & Raylene Poston & Taylor Lauer                                                                       Counters: Vonnie Poston & Kevin Knipfel                                                                                                                    3rd Sun
day – November 18                                          Organist: Toni Schwartz                                             Communion Asst: Jerry Schwartz                                           Acolyte: Avery Ridgley                                           Greeter(s): Ashley & Chaz Pottebaum                           Prayer Family: Ashley & Chaz Pottebaum                                Counters: Janet Elms & Elaine Meier

4th Sunday - November 25
Organist: John Slovensky
Communion Asst: N/A
Acolyte: Kylie Witthaus                                         
Greeter(s): Denise, Craig, Ethan, Griffen & Ava Rakers           
Prayer Family: Denise, Craig, Ehtan, Griffen & Ava Rakers    Counters: Vonnie Poston & Elaine Meier